Sazba poplatku činí 600 Kč za osobu.
1. Od poplatku se osvobozuje osoba, které poplatková povinnost vznikla z důvodu přihlášení v obci a která je
a) poplatníkem poplatku za odkládání odpadu z nemovité věci v jiné obci a má v této jiné obci bydliště.
b) umístěna v domově pro osoby se zdravotním postižením, domově pro seniory, domově se zvláštním režimem nebo v chráněném bydlení
c) je dítětem, a to od svého narození do dovršení 1 roku věku
2. Od poplatku se osvobozuje osoba, které poplatková povinnost vznikla z důvodu vlastnictví nemovité věci zahrnující byt, rodinný dům nebo stavbu pro rodinnou rekreaci na území městyse, ve které není přihlášená žádná fyzická osoba a která není využívána k žádnému účelu déle než 1 rok.
3.Úleva ve výši 100 Kč se poskytuje osobě, které poplatková povinnost vznikla z důvodu přihlášení v obci a která je starší 70 let, a to včetně roku, ve kterém 70 let dovršila.
Více OZV 3/2021 dokumenty/ozv-c3-2021-o-mistnim-poplatku-za-obecni-system-odpadoveho-hospod-929.html?kshowback=
V tabulce je uveden přehled příjmů a výdajů, které Lukov přijal a vynaložil na likvidaci jednotlivých druhů odpadů v letech 2018 - 2021. Výdaje na odvoz plastů stouply za toto období dvojnásobně, protože se zvýšil počet svozů, a to z měsíčních na čtrnáctidenní. Náklady na svoz papíru se v roce 2021 navýšily zhruba o polovinu, důvodem bylo zavedení popelnic na papír do domácnosti (tzv. malá separace). Naopak náklady za bioodpad nebo za nebezpečný odpad klesly o více jak 50%. Celkové náklady pak zůstaly zhruba na stejné úrovni.
Příjmy městyse za úhradu nákladů souvisejících s odpadovým hospodářstvím jsou vyšší, posílily o 35%, dvojnásobně především stoupla platba za využití obalových odpadů k recyklaci od EKO- KOMu. V celkovém souhrnu pak uvedené údaje znamenají, že městys proti roku 2018 sice snížl o 37% svůj podíl na financování této činnosti, ale že stále musí z vlastního rozpočtu doplácet, a to v roce 2021 částkou 32 697 Kč.
Do budoucna nemůžeme předpokládat, že svoz odpadů bude cenově zvýhodněn, ale bude tomu spíše naopak. Musíme proto každý přistupovat k třídění toho, čeho se zbavujeme zodpovědně a mít přitom na paměti, že nejlepším způsobem, jak snížit negativní dopad směsného komunálního odpadu na životní prostředí, je snižovat jeho objem. Všichni si přece přejeme, aby naše děti a další pokolení, neměli v budoucnosti z naší planety jen hromadu neodstranitelných odpadů s nimiž budou nuceni zápasit. Proto prosíme všechny spoluobčany v tomto směru o spolupráci a děkujeme!!!
https://arnika.org/odpady/nase-temata/co-s-odpady/predchazeni-vzniku-odpadu
Meziroční srovnání příjmů a nákladů odpadového hospodářství v letech 2018-2021 (188.54 kB)
Kalendář svozu odpadů 2023 (143.91 kB)